Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej – co warto o nim wiedzieć?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą oraz obuwie. Może jednak wypłacić im ekwiwalent na zakup, aby oni dokonali go samodzielnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wówczas pracownicy mają możliwość dopasowania ubioru po prostu do siebie. Oczywiście podobnie jest w kwestii prania odzieży roboczej. Ostatecznie należy ona do pracodawcy, ponieważ to on za nią płaci. Dlatego też jest on zobowiązany do pokrywania kosztów związanych z praniem odzieży lub też musi zapewnić jakiś serwis, dzięki któremu firma zewnętrzna będzie utrzymywała odzież jego pracowników w należytej czystości. Jeśli zamierzamy podjąć pracę w miejscu, w którym obowiązuje noszenie odzieży roboczej, to bez wątpienia warto dowiedzieć się, jakie prawa przysługują nam w tym właśnie zakresie.

Co powinniśmy wiedzieć o praniu odzieży roboczej?

Jeśli pracujemy w małej firmie, to pracodawca może oczywiście wyjść do nas z propozycją, abyśmy to my sami zajmowali się praniem naszej odzieży roboczej. W takiej sytuacji przysługuje nam jednak oczywiście ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, w związku z poniesionymi przez nas kosztami. Zazwyczaj pierzemy odzież po prostu w domu i koszty te nie są tak wysokie. W rozmowie z pracodawcą możemy ustalić, ile każdego miesiąca będzie nam wypłacał pieniędzy z tego tytułu. Przepisy nie określają dokładnie, jaką wysokość powinien mieć taki ekwiwalent. Warto zatem po prostu porozmawiać na ten temat i ustalić kwotę, która będzie zadowalająca dla obu stron. Ekwiwalent za pranie jak wyliczyć? Na pewno warto wziąć pod uwagę aktualną cenę wody, środków piorących itp. Jeśli odzież jest mocno zabrudzona to musimy brać pod uwagę również to, że nasza pralka jest dużo bardziej eksploatowana.

Bardzo łatwo jest natomiast określić ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wtedy, gdy nosimy ją po prostu do pralni. W takiej sytuacji pokazujemy naszemu pracodawcy rachunek, a on na jego podstawie oddaje nam pieniądze. Warto zapoznać się również z kwestią: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek. Nim zaczniemy pracę powinniśmy zapoznać się z przepisami BHP i Kodeksem Pracy aby wiedzieć, czego faktycznie możemy oczekiwać od naszego pracodawcy.

STAPOL – usługa serwisu odzieży roboczej

Wielu pracodawców stawia jednak na bardziej komfortowe rozwiązanie, jakim jest skorzystanie z serwisu odzieży roboczej. Na ten moment jest to dość popularna opcja, ponieważ gwarantuje wygodę pracownikom i pracodawcy. W przypadku STAPOL – https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej, odzież użytkowana przez pracowników, jest odbierana każdego tygodnia. Każdego tygodnia wydawana jest także odzież czysta i wyprana. Na miejscu firma zajmuje się także naprawianiem odzieży, jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli jest ona mocno popsuta, wówczas cały komplet od razu jest wymieniany. Niewieloma kwestiami trzeba się zatem przejmować, co bez wątpienia jest niezwykle wygodne.

Firma oferuje również możliwość przechowywania u siebie odzieży sezonowej, jeśli nie ma się na to miejsca.

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 10 =