Dlaczego warto wygładzić tynki gipsowy?

Dlaczego warto wygładzić tynki gipsowy?

Dziś większość osób decyduje się na to, aby w swoich domach i mieszkaniach kłaść tynki gipsowe. Dlaczego? Przemawia za tym przede wszystkim fakt, że tego typu tynki dają ładniejszy efekt wizualny. Tworzone są one na bazie składników, które wyróżniają się gładkością i bardzo starannym wykończeniem w ostatecznym rozrachunku. Jeśli natomiast mowa o tynkach cementowo-wapiennych, tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mamy bowiem do czynienia z dość ziarnistą strukturą materiału, która ostatecznie przenoszona jest także na ściany. Daje to porządny efekt, jednak po przejechaniu ręką po powierzchni, można wyczuć chropowatą i szorstką warstwę. Większość osób natomiast oczekuje zupełnie innego efektu, dlatego to właśnie tynki gipsowe biją obecnie rekordy popularności w tym zakresie. Jednak czasem nawet tak gładkie tynki gipsowe, są poddawane jeszcze dodatkowemu wygładzaniu, aby osiągnąć perfekcyjny efekt. 

Czy wygładzanie tynku gipsowego jest łatwe?

W przypadku tynków gipsowych nie ma oczywiście mowy o konieczności ich wygładzania. Po mniej więcej 14 dniach od zaaplikowania substancji na ścianę, osiąga ona swoją pełną trwałość i jest sucha. Już wtedy ściana lub sufit mogą być poddawane różnym zabiegom, przykładowo malowaniu. Jednak tynk niekiedy warto również wygładzić szczególnie jeśli widocznie zauważalne są pewne niedociągnięcia. 

Gdy tynk jest już nałożony na ścianę, wówczas można od razu go wyrównać. Zazwyczaj w tym wypadku korzysta się z łaty aluminiowej, natomiast ubytki wyrównuje się pacą ze stali nierdzewnej. Są to podstawowe narzędzia, które są absolutnie niezbędne jeśli chcemy takie tynki kłaść zupełnie samodzielnie. Każda kolejna praca wymaga od nas odczekania pewnej ilości czasu. Tynk musi bowiem się zawiązać i w pewnym stopniu również utwardzić.  Dlatego po mniej więcej 20-40 minutach, można dopiero przejść do wyrównywania powierzchni ściany linijką trapezową. Zazwyczaj po przeciąganiu sprzętem po ścianie, można zauważyć pewne nierówności. Jeśli są one możliwe do wyrównania, wówczas wszelkie ubytki można zaciągnąć masą z miejsc, w których była jej zdecydowana nadwyżka. Wszystko później można wygładzić jeszcze szpachlą powierzchniową.

Bardzo ważnym etapem prac, jest tutaj również gąbkowanie. Co to oznacza? Tynk w tym momencie należy spryskać delikatnie wodą. Czystą gąbką po jego nasączeniu przeciera się całą powierzchnię, w calu zdjęcia pozostałego mleczka gipsowego. Później znów trzeba wygładzić ścianę pacą, a narożniki najlepiej szpachlą kątową. To pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniej estetyki tych trudniej dostępnych miejsc. 

Gładź- jak zastosować ją na tynk?

Pokusić możemy się również o użycie gładzi. W tym wypadku musimy znaleźć odpowiedni grunt, który na samym początku zostanie położony na ścianę. Musi być on oczywiście dostosowany do ścian gipsowych. Kolejno natomiast konieczny jest wybór gładzi, także nadającej się do tego rodzaju ścian. Jeśli nie wiemy dokładnie jak posługiwać się takimi produktami, możemy zatrudnić również profesjonalną firmę. 

Dowiedz się więcej z poradnika na:

https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-wygladzac-tynk-gipsowy-kompletny-poradnik

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 × 4 =