Jaką gładź stosować a farbę?

gładż na farbę olejną

Do wyboru mamy wiele rodzajów gładzi szpachlowej. Są to gładzie o różnej gęstości, które możemy wybrać na ściany, ale również na sufity. Odpowiednio dobrana gładź sprawi, że ściana nie tylko będzie wygładzona, ale również chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, czy niska temperatura. Oto niektóre rodzaje gładzi, których możemy użyć na nasze ściany.

Gładź szpachlowa gipsowa

Jest to bardzo popularny rodzaj gładzi szpachlowej. Są sprzedawana jako suchy produkt w workach i rozrabia się je z wodą. Mają świetne właściwości – przede wszystkim ich ogromną zaletą jest biały kolor, przez co ściana jest wyjątkowo łatwa do późniejszego pomalowania. Zużyjemy mniej białej farby i możemy również zrezygnować ze specjalnego podkładu. Malowanie wyłącznie jednej warstwy farby na gładzi szpachlowej jest możliwe. Idealnie również będzie odbijała jasne kolory farb. Są szlifowane na sucho i choć dają piękny efekt końcowy są dość uciążliwe ze względu na pylenie. Poleca się je w takich pomieszczeniach, jak salon, czy sypialnia.

Gładź szpachlowa wapienna

Ten rodzaj gładzi jest bardzo polecany przy pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Wapno świetnie chroni ściany przed wilgocią oraz powstaniem w jej wyniku grzyba, czy pleśni. Dodatkowo gładź wapienna jest polecana osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wykończeniem wnętrz, ponieważ jest bardzo dobrze przyczepna i łatwa w obróbce. Można również wygładzać ją na mokro, co znacznie zmniejsza ilość szkodliwego pyłu. Zaleca się kłaść ją na powierzchnie betonowe, nie polecana jest za to na ściany gipsowe, ponieważ ma wtedy mniejszą przyczepność. Ma również świetną paroprzepuszczalność, przez co daje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się na położenie gładzi wapiennej np. w kotłowniach oraz kuchniach. Jest bardzo dobrą gładzią pod farby jasne, ze względu na jej jasny kolor. Może być używana również pod kafle, np. w łazience lub pod płyty kamienne lub betonowe. Jeśli zależy nam dodatkowo na wytrzymałości możemy pokusić się o gładź cementową. Jest wyjątkowo odporna na ścieranie, a także obijanie. Odpowiednia jest zarówno do korytarza, ale również do kotłowni. Posiada bardzo ładny, jasny kolor, idealny pod farby. Łatwo można nanosić ręcznie oraz również ręcznie wyrównywać za pomocą np. papieru ściernego. Jest odpowiednia również do nanoszenia maszynowego. Jest odpowiednia do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, np. do łazienek, czy kuchni, a także do kotłowni, gdzie wilgotność może być bardzo wysoka. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/sposoby-nakladania-gladzi-na-farbe-emulsyjna-i-olejna

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 × 6 =