Zabudowa ścianki kolankowej płytami gk – poradnik krok po kroku

Ściankę kolankową warto zabudować i to z kilku powodów. Po pierwsze można w ten sposób poprawić proporcje wnętrz znajdujących się na poddaszu. Zamiast niefunkcjonalnych przestrzeni zyskuje się bardziej ustawne pomieszczenia, gdzie bez trudu da się postawić meble wypoczynkowe, biurowe czy przeznaczone do przechowywania ubrań. Poza tym przemyślany projekt sprawi, że aranżacja stanie się przyjemniejsza dla oka. Poddasze nie będzie kojarzyło się ze zbyt obszernym strychem, stanie się natomiast chętnie odwiedzaną i używaną częścią nieruchomości. Ścianka kolankowa z regipsu wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Płyty kartonowo-gipsowe nie są trudne ani w montażu, ani też w późniejszej obróbce. Taki remont można zatem przeprowadzić na własną rękę. Zwłaszcza gdy dysponuje się praktyczną wiedzą.

 

Zabudowa ścianki kolankowej

Płyty kartonowo-gipsowe montuje się na różne sposoby. Można przykleić je bezpośrednio do odnawianej powierzchni lub przymocować na specjalnie przygotowanym stelażu. To ostatnie rozwiązanie zyskuje na popularności, głównie za sprawą szerokiego wyboru profili ocynkowanych. W tej kategorii produktów każdy znajdzie modele, odpowiadające jego potrzebom oraz warunkom panującym w danym wnętrzu. Zabudowa ścianki kolankowej z użyciem stelażu sprawdza się też przez wzgląd na możliwość wygłuszenia oraz docieplenia poddasza. Użycie wełny mineralnej sprawia, że pomieszczenia umieszczone pod dachem stają się o wiele przyjaźniejsze użytkownikom. Do wykonania tak zwanej suchej zabudowy wykorzystuje się tradycyjne płyty gk lub modele zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Jeżeli na poddaszu planowana jest kuchnia lub łazienka, warto zainwestować w wodoodporne produkty. Taki regips wyróżnia się zielonym kolorem. Poza płytami i profilami, do remontu potrzebne będą jeszcze odpowiednie wkręty oraz masa szpachlowa. Łączenia płyt warto wzmocnić taśmą ze zbrojeniem.

 

Ścianka kolankowa z gk

Jeżeli do zabudowania jest nie tylko ścianka kolankowa, ale również skos, to ten ostatni najlepiej zostawić na koniec. W międzyczasie warto zastanowić się nad wykończeniem sufitu. Być może on także wymaga zakrycia. Ścianka kolankowa z gk wbrew pozorom nie zabiera miejsca, czyni natomiast wnętrze przyjemniejszym w odbiorze i praktyczniejszym w użyciu. Przez cały rok łatwiej utrzymać tam optymalne warunki termiczne, a warstwa wełny mineralnej tłumi hałas z zewnątrz. W przypadku przytwierdzania regipsu do elementów drewnianych należy zastosować wkręty grubozwojne. Profile stalowe z płytami gk łączy się z pomocą wkrętów z gwintem drobnozwojnym. Ładnie zabudowana ścianka kolankowa może być wykorzystana jak tło dla mebli i innych elementów wyposażenia. Da się tam powiesić fotografie, obrazy czy kinkiety. Dzięki niej ograniczona zostaje ilość niewykorzystanej powierzchni. A płyty kartonowo-gipsowe wykańcza się jeszcze łatwiej niż tradycyjną ścianę. Wystarczy masa szpachlowa do wyrównania powierzchni, grunt oraz farba do malowania. W łazience oraz w kuchni można zastosować płytki.

 

Dowiedz się więcej z poradnika https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/zabudowa-scianki-kolankowej-plytami-gk-kompletny-poradnik

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 + 2 =