Jak wykonać prawidłową izolację balkonu?

Balkon to miejsce służące przede wszystkim do odpoczynku. Czasem staje się również alternatywą ogrodu w mieszkaniu. Dobrze wykonany balkon może służyć przez lata i tym samym cieszyć nasze oko. Jednak w przeważającej części przypadków nie przykłada się aż tak dużej wagi do tego, aby zabezpieczyć jego konstrukcję. Wykonanie izolacji wiąże się z pewnym kosztem, często trzeba zatrudnić do tego również jakiegoś specjalistę. Może nam się wydawać to zbędą czynnością, skoro i tak nie korzystamy z niego przez okres całego roku. Gdy jednak zaniedbamy tak ważną kwestię, balkon już po kilku miesiącach może zacząć straszyć swoim wyglądem.

Przygotowanie podłoża do izolacji

Izolowanie starego balkonu wymaga od nas na samym początku przygotowania podłoża. Powinniśmy usunąć wszystko co się na nim znajduje, przykładowo płytki czy też starą wylewkę. Każdy element kruchy betonu, który w krótkim czasie może całkowicie zdegradować, również powinien zostać usunięty. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić, a ubytki wypełnić przy pomocy specjalnych zapraw montażowych.

Każdy balkon musi posiadać spadek, aby swobodnie spływała z niego woda. Na balkonie powinien on wynosić mniej więcej 1,5% na zewnątrz budynku, co łatwo możemy wymierzyć przy pomocy poziomicy. Następnie na przygotowane podłoże nakłada się gładź, już z uwzględnieniem spadku. Następnie konieczne jest zaizolowanie powierzchni środkiem bitumicznym.

Etapy izolacji – jakie należy uwzględnić?

Kolejnym etapem prac, jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Może stanowić ją papa klejona na zimno bądź też termozgrzewalna. Jednak w tym wypadku zazwyczaj trzeba zatrudnić specjalistę, aby wykonał tą pracę naprawdę porządnie i profesjonalnie. Tymczasem jeśli chcemy się tym wszystkim zająć sami, możemy zdecydować się na skorzystanie z płynnych środków izolacyjnych. Mogą być to chociażby emulsje polimerowe, a można także zdecydować się na szlamy uszczelniające. Są one bardzo łatwe i wygodne w aplikacji.
Warstwą ocieplającą zazwyczaj jest natomiast styrodur. Warto nałożyć go na izolację przy pomocy zapraw do klejenia. Na warstwie styroduru konieczne jest położenie później foli kubełkowej.
Kolejny etap to druga warstwa gładzi. Powinna mieć ona przeciętnie około 3 cm grubości. Oczywiście najlepiej jest nałożyć ją na specjalnej siatce do wylewek. Balkon na tym etapie możemy również orynnować. Spadek to jeden punkt zabezpieczający, ale dzięki rynnom woda będzie spływać z niego jeszcze swobodniej i szybciej.
Ostatnim już etapem prac, jest warstwa wykończeniowa. Wiele osób decyduje się na użycie desek kompozytowych, ale mimo wszystko najpopularniejszą opcją wciąż są płytki. Jeśli jednak zdecydujemy się na płytki ceramiczne to powinniśmy pamiętać o tym, że muszą być one odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Podobnie powinno być z ich wypełnieniem, czyli z fugami. Warto także aby płytki nie były gładkie, tylko miały bardziej chropowatą strukturę. Dzięki temu bez wątpienia łatwiej będzie się po nich poruszać nawet w czasie deszczu.

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 + 28 =