Przygotowanie ściany do tapetowania

Remont domu czy mieszkania to przedsięwzięcie pociągające za sobą niemałe wydatki, dlatego wielu z nas stara się możliwie jak największą ilość prac wykonać samodzielnie. I o ile do niektórych robót faktycznie niezbędny jest doświadczony fachowiec dysponujący wiedzą oraz specjalistycznym sprzętem, o tyle niektóre zadania wymagają jedynie odrobiny dobrych chęci, cierpliwości i czasu. Jedną z takich czynności jest bez wątpienia tapetowanie.

Jak przygotować ścianę do tapetowania od A do Z
Najprościej rzecz ujmując, podłoże pod tapetę musi być mocne, gładkie i suche, a metody osiągnięcia takiego stanu pozostają w ścisłym związku z rodzajem powierzchni. Jeżeli mamy do czynienia z nowym, świeżo otynkowanym budynkiem musimy się wstrzymać z tapetowaniem na okres około trzech-czterech tygodni od momentu ukończenia prac wykończeniowych. Z kolei w przypadku suchego tynku należy odczekać do czasu, kiedy wypełniająca spoiny masa szpachlowa całkowicie wyschnie. Następnie, po uprzednim zagruntowaniu płaszczyzny, możemy przystąpić do działania. Jak widać, zdanie nie jest zbyt skomplikowane, ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Sprawa jest nieco trudniejsza, jeśli chodzi o stare budownictwo. Pojawia się tutaj pytanie, jak przygotować ścianę przed tapetowanie, jeśli jest ona spękana, łuszczy się, pyli lub ma wysoką chłonność. Otóż najpierw musimy zniwelować wszelkie dziury i nierówności, następnie zeszlifować całą powierzchnie, odpylić ją i zastosować preparat gruntujący. Nieco inaczej przebiega remont, kiedy mamy do czynienia ze ścianą pokrytą starą tapetą. W takiej sytuacji najpierw powinniśmy namoczyć starą powłokę ciepłą wodą z dodatkiem dziesięcioprocentowego octu lub specjalnym płynem do usuwania tapet, a następnie usunąć ją za pomocą szpachelki. Sprawa może być nieco trudniejsza w przypadku wodoodpornych tapet winylowych, dlatego przed namoczeniem warto je podrapać drucianą szczotką tak, aby woda dotarła do warstwy z klejem.

Jak przygotować ścianę pod tapetowanie – dodatkowe uwagi
W większości wypadków wygładzenie powierzchni oraz naniesienie preparatu gruntującego w zupełności wystarcza, jeżeli jednak wybraliśmy bardzo cienką, jednowarstwową tapetę, warto dodatkowo przykleić tapetę izolacyjną. Dzięki temu całość będzie trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Ponadto, przed przystąpienie do pracy trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie. Ważna jest temperatura we wnętrzu, która powinna oscylować w granicach piętnastu stopni. Ponadto warto z pomieszczenia wynieść wszystkie lekkie sprzęty, a cięższe zabezpieczyć folią malarską. W trosce o własne bezpieczeństwo, powinniśmy też wszelkie wystające przewody zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciane-do-tapetowania-praktyczne-porady

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 − 2 =