Zewnętrzne parapety – jak je montować na ocieplonym budynku

parapety zewnetrzne na ocieplonych budynkach

Parapety zewnętrzne powinny charakteryzować się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Materiał, z którego wyprodukowano parapety musi zostać zabezpieczony przed promieniowaniem UV czy też nasiąkaniem. Montaż parapetów zewnętrznych wymaga zwrócenia uwagi nie tylko na długość i szerokość elementów, ale również na kąt nachylenie parapetu. Powierzchnia powinna być nachylona pod kątem 5% w kierunku zewnętrznym, aby tym samym uchronić elewację budynku przed spływającą wodą.

Na czym montować parapety zewnętrzne?

Montaż parapetów zewnętrznych wiąże się z zakończeniem prac elewacyjnych, czyli ociepleniem budynku i zamontowaniem okien. Montaż nowego okna wymaga dostosowania dolnej części ościeża do montowanego parapetu zewnętrznego. Umożliwi to ewentualne zmniejszenie wysokości wymienianego okna. Osadzenia okna może zostać podwyższone na ukształtowanej podkładce, która wykonana została ze styropianu EPS. Profile styropianowe dostępne są w formie gotowego podłoża pod okno i parapet zewnętrzny czy też jako jednostronne wraz ze spadkiem przystosowanym pod parapet zewnętrzny. Ocieplone ściany umożliwiają ścięcie koniecznej grubości, a powstałą szczelinę pod ociepleniem można wypełnić przy pomocy pianki montażowej. Natomiast w przypadku okien drewnianych – parapety montowane są od zewnątrz w dostosowanym rowku ościeżnicy. Takie rozwiązanie to gwarancja nieingerencji w dostosowanie elewacji. Montaż parapetu ceramicznego powinien zostać poprzedzony wzmocnieniem ocieplania przy wykorzystaniu siatki wtopionej w zaprawę.

Jak zamontować parapety zewnętrzne?

W przypadku parapetów blaszanych wstęga parapetowa powinna mieć długość mniejszą o 0,5-1 cm aniżeli szerokość ościeża. Długie parapety wymagają połączenia danych odcinków przy użyciu wkładek umożliwiających ich swobodny ruch. Montując okna PCW trzeba tylne zagięcie wcisnąć od dołu w rowek ościeżnicy lub listwy progowej. Następnie od spodu wprowadzana jest pianka montażowa. Po jej stwardnieniu nanosi się ją pasmowo tuż przy krawędzi elewacji, a na krawędzi ościeżnicy nanoszone jest uszczelnienie z silikonu dekarskiego. W przypadku okien drewnianych zagięcie wprowadza się w profil ościeżnicy i przykręca. Montowanie parapetów z PCW nie różni się od montowania parapetów blaszanych, a komorowe tuż po przycięciu wsuwa się w ościeżnicę z PCW. Możliwe jest także dostawienie stykowo do rowka ramy drewnianej. Stabilne zamocowanie możliwe jest dzięki wprowadzeniu od spodu pianki montażowej i obciążeniu, które kształtuje wymagany spadek. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/montaz-parapetow-zewnetrznych-przy-ociepleniu-budynku-porady-eksperta

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 7 =