Zima się kończy, czyli jak przygotować ogród na wiosnę?

Kluczem do pięknego ogrodu jest dobry start, który najlepiej wykonać na wiosnę tak aby rośliny mogły budzić się do życia w dobrych warunkach. Dzięki temu przyspieszy się ich rozwój po zimowym śnie i szybciej będą cieszyć oko właściciela. Jednak nie jest to takie proste i trzeba włożyć trochę pracy aby rozwój roślin przebiegał efektywnie.

Pierwsze prace w ogrodzie

Otoczenie wokół domu w lutym jest mało zachęcające do oglądania. Jednak myśl, że już za miesiąc będą się rozwijać w nim piękne rośliny, sprawia że ogrodnicy biorą się do pracy. Najpierw trzeba uprzątnąć teren ze śmieci i obumarłych resztek zeszłorocznych roślin. Zamiata, myje i porządkuje się chodniki oraz tarasy. Oczyszcza się i konserwuje elementy drewniane takie jak meble ogrodowe czy balustrady. Pod koniec marca można zabierać się do grabienia obumarłej trawy, zanieczyszczeń czy patyków. Dzięki grabieniu dotlenia się glebę, robi miejsce dla nowych roślin oraz pobudza źdźbła do wzrostu. Ich rozwój wspomaga również aeracja oraz dosiewanie. W sprzyjających warunkach nowy trawnik szybko zacznie się zielenić, a dzięki temu zachęcać do wyjścia na zewnątrz.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na wiosnę

Wraz z ocieplaniem i wydłużeniem dnia, ogrodnicy jak budzące się do życia mróweczki uwijają się w swoich ogrodach. Podczas marcowych inauguracji ogrodowych można zaczynać ściąganie zimowych osłon z roślin. Agrowłóknina, słoma lub inne tworzywa powinny jednak pozostawać w pogotowiu na wypadek nagłych przymrozków. Przekopuje się ziemię w miejscach przeznaczonych do wysiewu i wyrównuje tam gdzie została przekopana na jesień. Przed sianiem trzeba dać glebie kilka dni aby dobrze przyjęła nasiona.

Dobry start dla wiosny w ogrodzie

Rośliny, które rosną na rabatach, a długo dochodzą do siebie po zimie lub źle znoszą zmiany temperatury, warto okryć włókniną. Umożliwi to ich szybszy rozwój. W przypadku sadzonek drzew i krzewów sadzi się zanim wytworzą nabrzmiałe pąki. Dzięki temu lepiej i szybciej się przyjmą. Ponadto przycina się korony i gałęzie aby wspomóc to działanie. Drzewa i krzewy przegląda się, usuwa obumarłe gałęzie, zabezpiecza przed owadami (drzewa owocowe poprzez bielenie) ewentualnie przerzedza gałęzie jeśli rosną za gęsto. Wczesnym marcem można już sadzić rośliny, które są odporne na niską i zmienną temperaturę. Chwilę po nich w zależności od temperatur, wsadza się pierwsze cebulki i sadzonki oraz wysiewa rośliny odporne na chłody takie jak nagietki, chabry czy śluzówki.

Wspomaganie roślin nawozami

Wiosna jest najlepszą porą do nawożenia roślin, ponieważ w tym okresie bardzo potrzebują substancji do rozwoju i powrotu do okazałości. Dostępna jest szeroka gama wygodnych w użyciu granulatów, żeli, pałeczek czy proszków do różnych typów roślin. Sprawdzają się również nawozy o przedłużonym działaniu, które przez kilka miesięcy będą wspomagać roślinę przez cały jej okres wegetacji. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest korzystanie z kompostu czy obornika. Trzeba sprawdzić czy dany naturalny nawóz spełnia optymalne wymagania i czy nadaje się do konkretnych gatunków roślin.

Wiosna w pełni

Piękny ogród będzie najlepszą ozdobą każdego domu, dlatego warto włożyć wysiłek w to aby jak najszybciej pięknie wyglądał. Prawdą jest, że wiosenne prace jeszcze w ponurej rzeczywistości nie zawsze są przyjemne, ale warto dzięki nim przygotować przestrzeń i warunki dla szybkiego powrotu do formy roślin po zimie.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-przygotowac-ogrod-na-wiosne-porady-eksperta

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 × 2 =