Drewno i tynk na elewacji – najlepsze praktyki

Elewacja domu może być  jego najlepszą wizytówką. Stanie się tak za sprawą zastosowanej gamy kolorów, a także dzięki świadomemu wykorzystaniu materiałów. Na czasie jest obecnie tworzenie bardziej zróżnicowanych elewacji. Zamiast samego drewna czy ograniczania się do jednokolorowego tynku, dom można fragmentarycznie pokryć jednym i drugim.

Estetyczna elewacja – drewno i tynk w roli głównej

W Polsce od lat przeważają elewacje na bazie tynków. Jakość tych ostatnich nieustannie się podnosi, przez co pokrywane nimi ściany zewnętrzne są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Łatwiej też utrzymać je w czystości. Jednolita ściana z tynku nie prezentuje się jednak zbyt ciekawie, natomiast pokrycie całego budynku tym samym kolorem często niekorzystnie wpływa na jego odbiór. Między innymi dlatego zaczęto stosować produkty o różnych barwach i odcieniach. Na popularności zyskały też pionowe i poziomie wstawki, dzięki którym można popracować nad wizualnymi proporcjami budynku. Taką rolę może też pełnić inny materiał, na przykład drewno. Pokrycie nim wybranej części ściany sprawia, że dom zmienia się nie do poznania. Bez znaczenia czy w planach jest nowoczesna, a może klasyczna elewacja drewno i tynk wpiszą się w każdy projekt. W stylu współczesnym z powodzeniem stosowane są nasycone, ale jaśniejsze kolory. Natomiast starsze budynki można uzupełnić palisandrem. Postarzane deski uzupełnią elewację, dodając jej charakteru.

Jak połączyć tynk i drewno na elewacji?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dołączenie drewnianych akcentów do ściany pokrytej tynkiem. Jasną ścianę warto wówczas uzupełnić ciemniejszym, nieco kontrastowym odcieniem desek. Zastanawiając się, jak połączyć tynk i drewno na elewacji, rozsądnie skonsultować się z doświadczonym fachowcem. W przytwierdzenie drewnianych elementów warto zainwestować nieco więcej i zatrudnić profesjonalistę. Dokładny montaż przełoży się na lata bezproblemowej eksploatacji. Zamiast tańszych gatunków, lepiej sięgnąć po drewno dębowe lub egzotyczne. Jest twardsze i lepiej znosi trudne warunki klimatyczne. Ciemne drewno nie powinno dominować na elewacji, sprawdzi się natomiast jako gustowny dodatek. Przed wyborem koloru i wielkości wykonanych z niego elementów, można skorzystać z programu komputerowego do projektowania budynków. Stworzona tam wizualizacja pomoże podjąć decyzję o ostatecznym kształcie elewacji. Drewno ociepli surowe nowoczesne domy i pozwoli wpisać je w naturalny krajobraz. Nie należy z niego rezygnować, a konieczność impregnacji i odświeżania potraktować jako inwestycję w posesję przyjemną dla oka. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/polaczenie-drewna-i-tynku-na-elewacji-5-inspirujacych-pomyslow

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
10 × 25 =