Tynk mozaikowy – drugie życie

Tynk mozaikowy, zwany też szlachetnym lub marmolitem wykorzystuje się zarówno na elewacjach budynków, jak i w pomieszczeniach. Jest on wyjątkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym zmiennych warunków pogodowych, dlatego stosuje się go przede wszystkim jako dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią oraz wszelkimi innymi niszczącymi czynnikami. Dodatkowo, prawidłowo dobrany do stylu domu lub wnętrza, marmolit jest bardzo efektowny, a przy tym dość ekonomiczny. Mimo jednak swojej wytrzymałości, od czasu do czasu wymagana jest renowacja tynku mozaikowego, która, o ile jest odpowiednio przeprowadzona, może skutecznie przywrócić mu świetność.

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy jest powłoką dekoracyjną powstającą z połączenia naturalnego lub syntetycznego kruszywa oraz silokonowo-akrylowej masy żywicznej o różnym zabarwieniu, począwszy od wariantów idealnie imitujących kamień, poprzez wielobarwne, aż do wersji glamour z dodatkiem brokatu. Dzięki temu z łatwością można dobrać produkt pasujący do stylu danego domu i preferencji właściciela. Tynk mozaikowy odznacza się również bardzo korzystnymi parametrami użytkowymi. Jest dużo bardziej elastyczny od tynku tradycyjnego, łatwo się go nakłada i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na swoje walory estetyczne bardzo często stosuje się go do wyeksponowaniu różnego rodzaju detali architektonicznych, między innymi gzymsów, podmurówek, glifów, słupków ogrodzeniowych, cokołów czy ścian przy kominkach. Świetnie sprawdza się również w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia jednocześnie chroniąc je przed zniszczeniem oraz zdobiąc.

Renowacja starej mozaiki

Marmolit posiada bardzo niski współczynnik nasiąkania wodą, dlatego renowacja mozaiki jest zabiegiem mało skomplikowanym. W przypadku niewielkich zabrudzeń raczej nie będziemy potrzebować żadnych specjalistycznych preparatów. W zupełności powinna wystarczyć woda z dodatkiem jakiegoś łagodnego detergentu. Bardziej oporne zanieczyszczenia można bez obaw doszorowywać mokrą szczotką lub szlauchem. Jeżeli natomiast na powierzchni tynku pojawią się jasnoszare przebarwienia, bez zwłoki powinniśmy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, na przykład środki do usuwania wykwitów solnych. Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia, dla bezpieczeństwa dobrze jest wypróbować detergent w jakimś mało widocznym miejscu. Wreszcie, kiedy już uporamy się z usuwaniem zabrudzeń, warto pomyśleć o zabezpieczeniu powierzchni impregnatem do tynków mozaikowych lub lakierem do tynku. Przedłuży to jego trwałość i będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem podłoża. Więcej porad na temat konserwacji tynku mozaikowego znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-renowacja-tynku-mozaikowego-poznaj-5-praktycznych-porad

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 8 =