Jak wybrać drewniane podłogi

Podłoga w naszym mieszkaniu powinna być przede wszystkim trwała i łatwa w utrzymaniu, a do tego estetyczna. Drewniane podłogi nadają wnętrzu przytulności, są naturalne i nie przyciągają kurzu. Niestety mają też swoje minusy – są podatne na wgniecenia i mogą się wypaczać. Ponadto drewniana podłoga to spory wydatek. Wybierając drewnianą podłogę musimy także pamiętać, że nie do każdego wnętrza się sprawdzi – szczególnie trudno dobrać i odpowiednio zakonserwować drewno do kuchni i łazienki. Jednak już sypialnia, gabinet czy salon są bardzo dobrym miejscem drewno na podłodze.

Lite deski

Klasyczne i solidne lite deski świetnie sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach. Wybierając je zwracajmy uwagę na sęki – nie możemy użyć deski z sękami. Ponadto, musimy je dopasować do siebie ze względu na rysunek słojów i kolor. Można je ułożyć zarówno na styk lub, tak jak panele, na pióro-wpust.

Parkiet

Parkiet jest wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem na drewniane podłogi. Składa się z drewnianych deszczułek, które łączy się na pióro-wpust lub na styk. Klepki można układać w różne wzory, jednak najczęściej to tak zwana jodełka, cegiełka lub szachownica – im mniejsza powierzchnia pokoju tym spokojniejszy powinien być wzór klepek.

Mozaika drewniana

Mozaika to kwadratowa lub prostokątna płyta złożona z listewek, które tworzą szachownicę i są połączone ze sobą siatką z włókna szklanego. Mozaikę mocuje się do podłoża za pomocą kleju. Listewki mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, ale muszą mieć podobną twardość. Z jednej strony mozaiki są tańszym rozwiązaniem niż parkiet, jednak z drugiej strony są cieńsze od parkietu a co za tym idzie można je cyklinować tylko maksymalnie dwukrotnie.

Panele drewniane

Panele drewniane składają się z trzech warstw. Dwie warstwy dolne są nośne, są wykonane z listewek świerkowych lub sosnowych. Warstwa górna jest warstwą dekoracyjną, która imituje deski lub parkiet i wykonana jest zazwyczaj z drewna oraz zabezpieczona warstwami lakieru. Panele łączone są najczęściej na pióro i wpust lub zatrzaski, zazwyczaj bez użycia kleju. Pamiętajmy, aby pozostawić 10 mm szczeliny przy ścianach – panele będą rozszerzać się pod wpływem wilgoci.

Bruk drewniany

Nietypową propozycją na drewnianą podłogę jest powierzchnia wyłożona drewnianym brukiem. Bruk drewniany składa się z kostek lub okrąglaków, które za pomocą sitaki łączone są w większe płyty. Kostki muszą ściśle do siebie przylegać. Najlepszym materiałem na bruk jest twarde drewno dębu. Więcej na temat właściwości poszczególnych gatunków mebli znajdziesz na stronie https://www.vidaron.pl/poradnik/gatunki-drewna.

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 16 =