Pielęgnowanie i czyszczenie drewnianych podłóg

Drewno dzięki swojej wytrzymałości i trwałości jest bardzo powszechnie stosowanym surowcem. Aby wydłużyć okres użytkowania drewnianych podłóg niezbędna jest odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja. Najlepiej stosować sprawdzone preparaty o dobrej jakości, które wpłyną pozytywnie na stan podłogi i nie zniszczą jej.

Podstawy codziennej pielęgnacji podłogi drewnianej

Pomimo tego, że parkiet i panele są trwałe, łatwo je zarysować. Tarcie ostrymi drobinkami powoduje uszkodzenia powłok ochronnych. W związku z tym, zaleca się codzienne odkurzanie podłóg drewnianych, za pomocą przeznaczonymi do tego celu końcówek o miękkich szczotkach. Piasek i inne drobiny działają jak papier ścierny dla powłok drewna dlatego jest to tak ważne. Można ograniczyć wnoszenie piasku stosując dobre wycieraczki do butów oraz pozostawiając obuwie w specjalnych półkach.

Jak i czym myć drewnianą podłogę?

Najlepiej wykorzystywać preparaty specjalistyczne do drewna i przeznaczone do danego typu wykończenia podłogi: lakierowanej lub drewnianej. W środkach czystości o uniwersalnym zastosowaniu mogą być użyte zbyt silne detergenty lub substancje pozostawiające smugi na drewnianej podłodze. Dlatego lepiej zrezygnować ze środków do różnego typu podłogi na rzecz preparatów dopasowanych do wymagań podłogi drewnianej.

Czym myć podłogę drewnianą lakierowaną?

Na rynku dostępne jest wiele marek oraz formuł płynów do mycia drewnianych, lakierowanych podłóg. Dobrym rozwiązaniem jest dopytanie producenta o to, jaki środek będzie najwłaściwszy do danej podłogi. Uwzględni on gatunek drewna oraz inne parametry podłogi. Kluczowe podczas mycia jest to, aby używać wilgotnej, a nie mokrej szmatki czy mopa. Pomimo tego, że każda drewniana podłoga pokryta jest zabezpieczającym powłokami czy lakierami, trzeba chronić ją przed wilgocią. Parkiet zbudowany jest z pojedynczych elementów drewnianych, pomiędzy które bardzo chętnie wnika woda powodując zawilgocenie i pęcznienie drewna. W efekcie podłoga jest zniszczona.

Czym myć podłogę drewnianą olejowaną?

Stosować należy tylko środki o przeznaczeniu do olejowanych podłóg. Używać jak przy podłogach lakierowanych tylko wilgotnych szmatek lub mopów. Zaleca się środki z roślinnymi mydłami i olejami oraz naturalnymi substancjami pielęgnującymi.

Okresowa pielęgnacja drewnianych podłóg lakierowanych

W celu zachowania pierwotnego wyglądu i kondycji drewnianego parkietu konieczne jest cykliczne konserwowanie. Niweluje ono rysy oraz wzmacnia powłoki drewna. Wykonuje się pastowanie specjalnymi środkami co kilka miesięcy. Stosować jedynie według zaleceń producenta. Sposobem konserwacji zniszczonej drewnianej podłogi lakierowanej z wieloletnim stażem są tzw odświeżacze do drewnianej podłogi. Dają one szybki i widoczny efekt.

Okresowa pielęgnacja drewnianych podłóg olejowanych

Do konserwacji tych podłóg wykorzystuje się substancje będące połączeniem olejów i wosków czyli olejowosków. Wspomagają działanie powłok drewnianej podłogi oraz niweluje drobne uszkodzenia takie jak rysy. Jedynie specjalistyczne preparaty wspomogą drewnianą olejowaną podłogę i jej nie zniszczą.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do wieloletniego piękna drewnianej podłogi

Wybór i stosowanie odpowiednich preparatów jest podstawą do długowieczności drewnianej podłogi. Umożliwiają wspomaganie właściwości powłok ochronnych drewna, niwelowanie uszkodzeń oraz zachowanie pięknego wyglądu drewnianej podłogi. Właśnie dlatego warto przykładać uwagę do tych aspektów.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/mycie-i-czyszczenie-drewnianych-podlog-porady-eksperta

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 ⁄ 4 =