Pękanie drewna – jak tego uniknąć

Drewno jest jednym z najtrwalszych i najwdzięczniejszych materiałów budowlanych, jak jednak każdy inny surowiec, podlega degradacji. Jednym z poważniejszych problemów jest pękanie zachodzące pod wpływem czynników atmosferycznych, mikrobiologicznych i fizycznych. Na szczęście jednak można temu zjawisku zapobiec, a przynajmniej znacznie je ograniczyć, stosując odpowiednie metody przygotowania i konserwacji surowca.

Pękanie drewna – przyczyny

Drewno jest materiałem cechującym się właściwościami higroskopijnymi, co oznacza, że absorbuje ono wilgoć z otoczenia, a następnie, pod wpływem zmiany temperatur, oddaje ją. Zjawisko to jest w pełni naturalne i nie przedstawia najmniejszego problemu, jeżeli zachodzi powoli. W przeciwnym jednak razie dochodzi do kurczenia się włókien, czego bezpośrednią konsekwencją jest pękanie drewna.

Pękanie drewna – zapobieganie

Aby powstrzymać ten, bądź co bądź, niekorzystny proces trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie desek, na co składa się sezonowanie i suszenie. Najlepszą opcją będzie długotrwałe składowanie pod zadaszeniem na świeżym powietrzu. Dzięki temu będzie ono wysychać powoli i równomiernie, a tym samym nie dojdzie do gwałtownych strat wilgoci powodujących powstawanie problematycznych szczelin. Idealny materiał budowlany, to taki, którego wilgotność nie przekracza 25 %, ponieważ wtedy odznacza się on optymalnymi właściwościami technicznymi i doskonale poddaje się późniejszym zabiegom konserwacyjnym. Ważnym krokiem jest również zabezpieczanie drewna odpowiednim środkiem impregnującym. Zabieg ten powstrzyma proces wypaczania się desek, a także zapobiegnie rozwojowi grzybów, pleśni i innych pasożytów, które oprócz destrukcyjnego wpływu na sam materiał, oddziałują też niekorzystnie na zdrowie mieszkańców budynku. Aby jednak przyniósł on zadowalające efekty, należy zadbać o to, aby impregnat wniknął możliwie jak najgłębiej w drewno. Najlepszą opcją jest tu oczywiście impregnacja ciśnieniowa, która jednak w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwa. Na szczęście jednak, na rynku dostępne są środki dedykowane indywidualnym odbiorcom i pozwalające uzyskać niewiele gorsze efekty. Na koniec warto jeszcze dodać, że pękanie drewna konstrukcyjnego jest procesem jak najbardziej naturalnym, dlatego nie da się go całkowicie powstrzymać. Niewielkie, powierzchniowe szczeliny nie powinny budzić naszego niepokoju, problemem są dopiero szpary na przestrzał, jednak przy właściwie przygotowanych i konserwowanych deskach nie powinny się one pojawić. Więcej informacji na temat odpowiedniej konserwacji drewna znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zapobiegac-pekaniu-drewna-porady-eksperta

Related Posts

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 + 8 =